Zasto na vezbanje treba da gledamo kao na potrebu, a ne obavezu?
Pre svega predstavio bih se za sve one koji me ne poznaju. Moje ime je Nikola Lončar, diplomirani sam profesor fizičkog vaspitanja i sporta, a trenutno pohađam master studije iz oblasti zdravlja i fitness-a na fakultetu za sport i fizičko vaspitanje u Novom Sadu.
Celog života sam se bavio sportovima i rekreacijom pa se odatle i rodila ljubav prema vežbanju i shvatanju važnosti iste, a to je ono što današnje vreme zahteva. Shvatanje vežbanja kao potrebe, a ne kao obaveze je od krucijalne važnosti za svakog čoveka. Savremeno doba nam je donelo tehnologiju, gomilu zanimljivih stvari, stvari koje su nam olakšale život u svakom smislu, a sve to je prouzrokovalo da velik broj ljudi živi sedentarnim načinom života. Sve nam je na dohvat ruke, na klik… više ni u prodavnicu ne morate da idete, a rezultat svega toga zajedno je da nam se oduzima ono najvažnije, a to je zdravlje. Posturalni problemi, bolovi u leđima, različite vrste sindroma, bolesti uzrokovanih nekretanjem…
Naše telo je napravljeno tako da možemo da se penjemo, da skačemo, da trčimo, da bacamo... a da li mi sve te motoričke radnje obavljamo ukoliko ne vežbamo? Složićete se, naravno da ne. Da bi naše telo održali u funkcionalnom statusu, i da bi nas služilo još dugi niz godina potrebno je da vežbamo. To vam je kao kada vozite auto na servis, njemu je on potreban kako bi vas služio i dalje. Naše telo je jedna vrsta “mašine” kojoj je potreban servis više puta nedeljno da bi bili narodski rečeno:“zdravi i pravi“.
Minimum fizičke aktivnosti na nedeljnom nivou je 150 minuta šetanja i 2 treninga snage za mišiće celog tela, a ako baš nemate ni toliko vremena, onda 75 minuta trčanja, plivanja, vožnje bicikla i 2 treninga snage za mišiće celog tela. Svako povećanje fizičke aktivnosti na nedeljnom nivou će nam doneti benefite.
Naše telo je jedina kuća iz koje ne možemo da odemo zato treba da ga čuvamo i održavamo na pravi način. Pored redovnog vežbanja potrebno je da vodimo računa o vodi koju pijemo, o hrani koju jedemo i o dužini sna. To su četiri segmenta življenja na koje mi možemo da utičemo i na taj način poboljšamo kvalitet života.
Srbija je zemlja u kojoj je oko 40% stanovništva neaktivno ili nedovoljno aktivno, zato je od velike važnosti da se našem društvu i našoj naciji podigne svest o važnosti vežbanja baš kroz ovakve priče.
Vidimo se u WorldClass–u!